Jak je to s kapacitou powerbanky?

Jak je to s kapacitou baterie? 

V dnešním světě potřebuje každé malé i velké elektronické zařízení stále více energie. Pokud nejste typ dobrodruha, putující po vzoru Toma Hankse po pustém ostrově, je koupě externího zdroje energie ideálním řešením, jak udržet všechna Vaše elektronická zařízení v provozu a nebýt při tom závislí na elektrické síti. Při výběru powerbanky či generátoru musíte dbát, na co chcete energetický zdroj používat.

 

Na občasné dobití telefonu nebo tabletu při cestě do práce Vám stačí standartní powerbanka z řady VIKING GO nebo VIKING PN. 

Pro dobrodruhy a milovníky outdoorových aktivit máme širokou nabídku solárních powerbank.

Při častém převážení notebooku a jeho používání např. cestou vlakem doporučujeme naše notebookové powerbanky VIKING Smartech, které jsou výkonné a elegantní.

V autě zajisté oceníte car jump startér, kterým můžete dodat energii svému vozidlu, pokud se mu nebude chtít startovat.

Pokud potřebujete opravdu hodně šťávy a zapojit více zařízení najednou, jsou tu pro Vás bateriové generátory. 

 

Tím nejdůležitějším parametrem každého externího zdroje je samozřejmě jeho kapacita udávaná v miliampér hodinách (mAh) u powerbank a Watt hodinách (Wh) u bateriových generátorů. Tento údaj je nezbytný pro výpočet, kolikrát jsme schopni nabít nebo jak dlouho můžeme napájet z plně nabitého zdroje naše zařízení.

Jak na výběr powerbanky?
Při nákupu powerbanky nás obvykle nejvíce zajímá, kolikrát si z ní naše zařízení, obvykle telefon, nabijeme ?

Výpočet tohoto údaje je velice složitý a většinou nepřesný, jelikož při používání powerbanky je potřeba dbát i na určitou ztrátu její kapacity. Proto rozdělujeme kapacitu a využitelnou kapacitu. Kapacitu powerbanky můžeme zjistit na obalu produktu, v jeho návodě na použití nebo přímo zde na stránkách e-shopu. Tento údaj je pro nás klíčový, podle něj můžeme powerbanky srovnávat. Kapacita baterie nám uvádí, kolik energie se do powerbanky vejde. Využitelná kapacita pak označuje, kolik energie při používání powerbanky skutečně přenášíme. Efektivita u powerbank bývá různá a většinou se pohybuje mezi 70-90 %.

Tabulka níže nám pomůže zjistit přibližný počet nabití plně nabitou danou powerbankou, abychom se nemuseli trápit složitými vzorečky. Obvykle powerbankou využíváme na nabití chytrého telefonu, jehož kapacita je cca 3 000 mAh (kapacitu baterie nabíjeného zařízení nalezneme v jeho technických specifikacích např. na obalu).

Kapacita baterie powerbanky Počet nabití telefonu
5000 - 15000 mAh 1-3 x Produkty VIKING
10000 - 30000 mAh 3-5 x Produkty VIKING
30000 mAh a více 5 x a více Produkty VIKING


Další častý dotaz při nákupu je, jak dlouho potrvá než si své zařízení, obvykle telefon, nabijeme?
Rychlost nabíjení powerbanky je další důležitý údaj zvlášť pro ty, kteří na nabití svého telefonu spěchají. Rychlost nabíjení nám určuje výstupní proud powerbanky udávaný v ampérech (A). Obecně platí, že čím větší výstupní napětí tím rychlejší nabíjení. Nízký výstupní proud nemusí být vždy nevýhodou, jelikož při něm dochází k menší ztrátě kapacity a své zařízení tak nabijeme vícekrát.

Tabulka níže nám pomůže zjistit přibližný rychlost nabíjení danou powerbankou, abychom se nemuseli trápit složitými vzorečky. Opět použijeme příklad nabíjení chytrého telefonu s kapacitou baterie cca 3 000 mAh, jako v předešlé tabulce o počtu nabití.

Výstupní proud powerbanky Doba nabíjení telefonu
1A cca 3 hod.
2A cca 2 hod.
3A cca 45 min.


POZOR: Každé zařízení nemusí podporovat rychlé nabíjení přes výstup 3 A, proto si před nákupem powerbanky dobře zkontrolujte technické specifikace powerbanky i vašeho nabíjeného zařízení.