Jak je to s kapacitou powerbanky?

 

V dnešním světě potřebuje každé malé i velké elektronické zařízení stále více energie. Pokud nejste typ dobrodruha, putující po vzoru Toma Hankse po pustém ostrově, je koupě externího zdroje energie ideálním řešením, jak udržet všechna Vaše elektronická zařízení v provozu a nebýt při tom závislí na elektrické síti. Při výběru powerbanky či generátoru musíte dbát, na co chcete energetický zdroj používat.

Na občasné dobití telefonu nebo tabletu při cestě do práce Vám stačí standartní powerbanka z řady VIKING GO nebo VIKING PN.  Jsou malé, lehké a výkonné. Dostatek energie se Vám vejde pohodlně do kapsy.

Pro dobrodruhy a milovníky outdoorových aktivit máme širokou nabídku solárních powerbank. Solární panel Vám dodá energii v krizových situacích. Powerbanku si lehce zavěsíte na batoh a necháte ji klidně nabíjet během celé Vaší túry.

Při častém převážení notebooku a jeho používání např. cestou vlakem doporučujeme naše notebookové powerbanky VIKING Smartech, které jsou výkonné a elegantní. Látkový ochranný obal a pevná hliníková konstrukce navíc chrání powerbanku při časté manipulaci.

V autě zajisté oceníte car jump startér, kterým můžete dodat energii svému vozidlu, pokud se mu nebude chtít startovat. Startér můžete též využít jako powerbanku a na cestách si dobít svůj telefon, tablet nebo fotoaparát.

Pokud potřebujete opravdu hodně šťávy a zapojit více zařízení najednou, jsou tu pro Vás bateriové generátory. Od malých přenosných na výlety do kempů (např. VIKING UP) až po velké zásobárny energie (např. VIKING TITAN 2000), které lze využít při stánkovém prodeji, na oslavách nebo i jako baterie pro zdravotní přístroje.

Ke každému generátoru navíc můžete připojit solární panely různých velikostí, a mít tak nepřetržitý přísun solární energie.

  

Tím nejdůležitějším parametrem každého externího zdroje je samozřejmě jeho kapacita udávaná v miliampér hodinách (mAh) u powerbank a Watt hodinách (Wh) u bateriových generátorů. Tento údaj je nezbytný pro výpočet, kolikrát jsme schopni nabít nebo jak dlouho můžeme napájet z plně nabitého zdroje naše zařízení.

Jak na výběr powerbanky?
Při nákupu powerbanky nás obvykle nejvíce zajímá, kolikrát si z ní naše zařízení, obvykle telefon, nabijeme ?

Výpočet tohoto údaje je velice složitý a většinou nepřesný, jelikož při používání powerbanky je potřeba dbát i na určitou ztrátu její kapacity. Proto rozdělujeme kapacitu a využitelnou kapacitu. Kapacitu powerbanky můžeme zjistit na obalu produktu, v jeho návodě na použití nebo přímo zde na stránkách e-shopu. Tento údaj je pro nás klíčový, podle něj můžeme powerbanky srovnávat. Kapacita baterie nám uvádí, kolik energie se do powerbanky vejde. Využitelná kapacita pak označuje, kolik energie při používání powerbanky skutečně přenášíme. Efektivita u powerbank bývá různá a většinou se pohybuje mezi 70-90 %.

Tabulka níže nám pomůže zjistit přibližný počet nabití plně nabitou danou powerbankou, abychom se nemuseli trápit složitými vzorečky. Obvykle powerbanku využíváme na nabití chytrého telefonu, jehož kapacita je cca 3 000 mAh (kapacitu baterie nabíjeného zařízení nalezneme v jeho technických specifikacích např. na obalu).

Kapacita baterie powerbanky Počet nabití telefonu
5000 - 10000 mAh 1-2 x Produkty VIKING
10000 - 20000 mAh 2-4 x Produkty VIKING
20000 mAh a více

 

Další častý dotaz při nákupu je, jak dlouho potrvá než si své zařízení, obvykle telefon, nabijeme?
Rychlost nabíjení powerbanky je další důležitý údaj zvlášť pro ty, kteří na nabití svého telefonu spěchají. Rychlost nabíjení nám určuje výstupní proud powerbanky udávaný v ampérech (A). Obecně platí, že čím větší výstupní napětí tím rychlejší nabíjení. Nízký výstupní proud nemusí být vždy nevýhodou, jelikož při něm dochází k menší ztrátě kapacity a své zařízení tak nabijeme vícekrát.

Tabulka níže nám pomůže zjistit přibližný rychlost nabíjení danou powerbankou, abychom se nemuseli trápit složitými vzorečky. Opět použijeme příklad nabíjení chytrého telefonu s kapacitou baterie cca 3 000 mAh, jako v předešlé tabulce o počtu nabití.

Výstupní proud powerbanky Doba nabíjení telefonu
1A cca 3 hod.
2A cca 2 hod.
3A cca 45 min.


POZOR: Každé zařízení nemusí podporovat rychlé nabíjení přes výstup 3 A, proto si před nákupem powerbanky dobře zkontrolujte technické specifikace powerbanky i vašeho nabíjeného zařízení.

 

Shrnutí

  • Při zjišťování kapacity vždy hledejte údaj vztažený k napětí 5V, případně si uvedenou kapacitu dle vzorce výše sami převeďte.
  • Reálná kapacita je o cca 30-45% nižší než uvedená na krabičce (převod ze 3,7V na 5V + ztráty vybíjením a nabíjením).
  • Sledujte odborné recenze, ale výsledky berte vždy s rezervou (různá účinnost při nabíjení, zbytková energie v baterii apod.).
  • Nabíjení nižším proudem (vypnuté zařízení, volba USB s nižším výstupním proudem apod.) může pozitivně ovlivnit kapacitu powerbanky (snížení ztrát).
  • Nezapomeňte na vstupní proud, který ovlivňuje rychlost nabíjení samotné powerbanky (doporučujeme 1,5A a více).
  • Pokud pospícháte, nabíjejte powerbanku kvalitní nabíječkou s dostatečným výstupním proudem, aby nabíjení netrvalo zbytečně dlouho (doporučujeme 1,5A a více).

 

 

Závěr

Snažil jsem se tento článek a rady ke kapacitě powerbank popsat co nejsrozumitelněji a nezacházet do dalších detailů, které ovlivňují nabíjení a vybíjení jak PB samotné, tak telefonu, tabletu a ostatní elektroniky.

Doufám, že se nám podařilo tuto problematiku alespoň trochu objasnit :)

A pokud jsou pro vás uvedené výpočty příliš komplikované, pamatujte si alespoň to, že reálná kapacita powerbanky je obvykle o 30-45% nižší než je udávána na obale.

 

Pokud by kdokoliv objevil jakékoliv nesrovnalosti v tomto textu, budu vděčný za připomínku a zvýšení kvality tohoto článku.

Snadný výběr powerbanky Vám přeje

tým Best Power Bank

 

Některé pasáže převzaty z wikipedie